For a transistor, the current amplification factor is 4. when the transistor is connected in common emitter configuration, the change in collector cur
For a transistor, the current amplification factor is 4. when the transistor is connected in common emitter configuration, the change in collector current, when the base current changes by 6mA, is
A. 2.4 mA
B. 3.6 mA
C. 24 mA
D. 36 mA
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`beta=4, I_(b)=6 mA , I_(c)=?`
`b=(I_(c))/(I_(b))`
`therefore I_(c)=betaI_(b)=4xx6=24 mA`
5 views
Answered