The current gain of a transistor in common emitter configuration is 80. If the emitter current be 8.1 mA , then the collector current will be
The current gain of a transistor in common emitter configuration is 80. If the emitter current be 8.1 mA , then the collector current will be
A. 8.1 mA
B. 8.0 mA
C. 0.1 mA
D. 1.0 mA
6 views
1 Answers
Correct Answer - B
`beta=80, I_(e)=8.1 mA, I_(c)=?`
`beta=(I_(c))/(I_(b))=(I_(c))/(I_(e)-I_(c))`
`therefore betaI_(e)-betaI_(c)-I_(c)`
`therefore I_(c)=((beta)/(1+beta))I_(e)`
`=(80)/(81)xx8.1=8 mA`
6 views
Answered