For a common emitter configuration , the base current is `60 muA` and the collector current is 6 mA . The current gain of transistor is
A. 30
B. 60
C. 100
D. 200

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`I_(b)=60muA, I_(c)=6mA" "beta=?`
`beta=(I_(c))/(I_(b))=(6xx10^(-3))/(60xx10^(-6))=100`

5 views

Related Questions