In a common base transistor circuit, the current gain is 0.98. On changing the emitter current by 5.00 mA, the change in collector current is
A. 0.196 mA
B. 2.45 mA
C. 4.9 mA
D. 3.1 mA

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`alpha=0.98,I_(e)=5 mA, I_(c)= ?`
`alpha=(I_(c))/(I_(e))`
`therefore I_(c)=alphaI_(e)=0.98xx5=4.9` mA

5 views

Related Questions