The current gain of a common base transistor circuit is 0.96. On changing the emitter current by 10.0 mA, the change in the base current will be
A. 9.6 mA
B. 0.4 mA
C. 19.6 mA
D. 24 mA

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Current gain for common base transistor
`alpha=((DeltaI_(C))/(DeltaI_(E)))_(VC)`
Given, `alpha=0.96, DeltaI_(E)=10.0mA`
`0.96=(DeltaI_(C))/(10.0)`
`DeltaI_(C)=0.96xx10.0=9.6mA`

4 views

Related Questions