It temperature of 5 moles of a gas is raised through `100^(@)C` at constant pressure, then external work done by the gas will be (R=8.32 J/mol K)
A. 832 J
B. 4160 J
C. 41.6 J
D. 15280 J

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`Pdv=nRdT`
`dw=5xx8.32xx100=4160J`

4 views

Related Questions