Molar specific heat of oxygen at constant pressure is 7.2 cal/mol `.^(@)C` and R=8.3 J/mol K. at constant volume, 5 moles of oxygen is heated from `10^(@)C` to `20^(@)C` then the quantity of heat required will be
A. 25 cal
B. 50 cal
C. 260 cal
D. 500 cal

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`C_(V)=C_(p)-R`
`=7.2-2=5.2`
`dQ_(V)=nC_(V)dT`
`=5xx5.2xx10=260cal`.

5 views

Related Questions