The molar specific heat of air at room temperature and 1 atm pressure is `25J K^(-1) mol^(-1)`. How much heat is required to heat the room through 10 kelvin at room temperature if 144g of air is present in room ? Vapour density of air `=14.4`
A. 1250kJ`
B. 25J
C. 50J
D. 1250J

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`C_(p)=(q)/(T)`
or heat required `=` no. of moles `xx C_(p)xxT`
`=(14.4xx25 xx 10)/(14.4 xx 2 )=5 xx 25 xx 10=1250J`

4 views

Related Questions