A cylinder contains oxygen at pressure of 28 atm and at a temperature of 300 K. the mass of oxygen the gas, the pressure is found to be 7 atm and the
A cylinder contains oxygen at pressure of 28 atm and at a temperature of 300 K. the mass of oxygen the gas, the pressure is found to be 7 atm and the temperature is 200 K. what mass of the gas has been used?
A. 100 gm
B. 250 gm
C. 625 gm
D. 1000 gm
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`P_(2)V=m_(2)RT_(2) and P_(1)V=m_(1)RT_(1)`
`thereforem_(2)=(P_(2))/(P_(1))xx(T_(1))/(T_(2))xxm_(1)" "m_(2)=375m=m_(1)-m_(2)`
`=1000-375=625g`
4 views
Answered