A 34.0 L cylinder contains `212" g"O_(2)` gas `27^(@)C.`
What mass of `O_(2)(g)` must be released to reduce the pressure to 2.463 atm ?
A. 103.2 g
B. 108.8 g
C. 100.0 g
D. 32.0 g

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`p=(n)/(V)RT=(w)/(mV)RT`
`w=(PmV)/(RT)=(2.463xx32xx34)/(0.0821xx300)=108.8g`
`O_(2)` already present=212 g
Thus,`O_(2)` to be released = 212-108.8=103.2g

4 views

Related Questions