A 1 L flask contains 32 g `O_(2)` gas at `27^(@)C`. What mass of `O_(2)` must be released to reduce the pressure in the flask to 12.315 atm?
A 1 L flask contains 32 g `O_(2)` gas at `27^(@)C`. What mass of `O_(2)` must be released to reduce the pressure in the flask to 12.315 atm?
A. 8 g
B. 16 g
C. 24 g
D. 0 g
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`pV=nRT=w/mRT`
`:.w=(pVm)/(RT)=(12.315xx1xx32)/(0.0821xx300)=16g`
`:. 0_(2)` to be released = 32 -16=16 g
4 views
Answered