A cylinder of fixed capacity (of 44.8 L) contains 2 moles of helium gas at STP .What is the amount of heat needed to raise the temperature of the gas
A cylinder of fixed capacity (of 44.8 L) contains 2 moles of helium gas at STP .What is the amount of heat needed to raise the temperature of the gas in the cylinder by `20^(@)C` ? `("Use"R=8.31J"mol"^(-1)K^(-1))`
A. 996 J
B. 831 J
C. 498 J
D. 374 J
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
Since , the volume of cylinder is fixed and helium is a monoatomic gas.
The internal energy = `muCvDeltaT`
`U=(1)/(2)fmuRDeltaT" " [thereforeC_(v)=(1)/(2)fR]`
`U=(1)/(2)xx3xx2xx8.31xx20=20=498.6J`
Carnot Engine and Refrigerator
5 views
Answered