Three moles of an ideal gas are expanded isothermally from a volume of 300 `cm^(3)` to 2.5 L at 300 K against a pressure of 1.9 atm: The work done in joules is
A. `-423.56` J
B. `+423.56` J
C. `-4.18 J`
D. `+4.8 J`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
Given,
`V_(1)=300cm^(3)=3xx10^(-4)m^(3)`
`V_(2)=2.5 L = 25xx10^(-4)m^(3)`
T=300 K
`p=1.9 atm =1.9 xx1.01325xx10^(5)N//m^(2)`
Now, work done during change in volume against constant pressure is
`W=-p(V_(2)-V_(1))`
`=-1.9xx1.01325xx10^(5)N//m^(2)`
`(25xx10^(-4)-3xx10^(-4))m^(3)`
`=-1.925xx10^(5)(22xx10^(-4))Nm`
`rArr-423.56 Nm=-423.56 J` `(because1Nm=1J)`

5 views

Related Questions