The work done when two moles of an ideal gas is compressed from a volume of `5m^(3)` to `1dm^(3)` at 300 K, under a pressure of 100 kPa is
The work done when two moles of an ideal gas is compressed from a volume of `5m^(3)` to `1dm^(3)` at 300 K, under a pressure of 100 kPa is
A. 499.9 kJ
B. `-499.9kJ`
C. `-99.5kJ`
D. `42495kJ`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Work done,
`W=-p_(ext)(V_(2)-V_(1))`
Here, `p_(ext)=100kPa`
`implies V_(2)=1dm^(3)=1L`
`therefore W=-100xx(1-500)`
`=499900` kPa L
`499900J=499.9kJ" "(because1kPaL=1kJ)`
4 views
Answered