The specific heat of a gas constant volume is 20 J/mol K. when two moles of such gas is heated through `10^(@)C` at constant pressure, what is the increase in thernal energy and work done? (R=8 J/mol K)
A. 200J, 160 J
B. 400 J, 260 J
C. 400 J, 160 J
D. 200 J, 460 J

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`du=nC_(V)dT`
`=2xx20xx10=400`J
`domega=nRdT`
`=2xx8xx10=160J`

5 views

Related Questions