If the difference the two specific heats of triatomic gas is 500 J/ kg K. then the principal specific heat of a gas constant volume `c_(v)` in J/kg K. `(gamma=4//3)`
A. 2000
B. 1250
C. 1000
D. 1500

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`C_(p)-C_(V)=500`
`(C_(p))/(C_(V))-1=(500)/(C_(V))`
`(4)/(3)-1=(500)/(C_(V))`
`(4-3)/(3)=(500)/(C_(V))`
`C_(V)=3xx500=1500J//kg" K"`

4 views

Related Questions