If the difference between the two specific heats of triatomic gas is 500 J/kg K. then the principal specific heat of a gas constant pressure `c_(p)` in J/kg K. `(gamma=4//3)`
A. 1250
B. 1500
C. 1000
D. 2000

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`C_(p)=C_(V)+R`
`=1500+500=2000J//kg" K"`

4 views

Related Questions