5 moles of gas were heated from `100^(@)C` to `120^(@)C` at constant volume. The internal energy was changed by 200 J. what is the specific heat capacity of the gas?
A. 5 J/ mol K
B. 4 J/mol K
C. 2 J/mol K
D. 10 J/mol K

6 views

1 Answers

Correct Answer - D
`C_(V)=(du)/(ndT)=(200)/(5xx20)=2`
specific heat capacity`=nC_(V)`
`=2xx2=4J//mol" K"`

6 views

Related Questions