A gas expands from a volume of `1m^(3)` to a volume of `2m^(3)` against an external pressure of `10^(5)Nm^(-2)`. The work done of the gas will be
A gas expands from a volume of `1m^(3)` to a volume of `2m^(3)` against an external pressure of `10^(5)Nm^(-2)`. The work done of the gas will be
A. `10^(5)kJ`
B. `10^(2)kJ`
C. `10^(2)J`
D. `10^(3)J`
9 views
1 Answers
Correct Answer - B
`W=PDeltaV=-10^(5)Nm^(-2)xx(2-1)m^(-2)`
`=10^(5)Nm=10^(5)J=10^(2)kJ`.
9 views
Answered