A gas expands from 75 litres to 125 litres constant pressure of 4 atmosphere. Work done by the gas during this change is `(10atm=10^(5)Nm^(-2))`
A. 50 kJ
B. 40 kJ
C. 30 kJ
D. 20 kJ

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`P=4xx10^(5)Pa,V_(2)-V_(1)`
=50 litres
`=50xx10^(-3)m^(3)`
`W=PdV`
`=4xx10^(5)xx50xx10^(-3)`
`=20xx10^(3)J`
=20 KJ

5 views