At a constant pressure of `10^(4)Nm^(-2)` , a gas expands by `0.25m^(3)` work done by the gas is
At a constant pressure of `10^(4)Nm^(-2)` , a gas expands by `0.25m^(3)` work done by the gas is
A. 2500 J
B. 250 J
C. 25 J
D. 2.5 J
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Given pressure , `p=10^(4)Nm^(-2)` , volume , `V=0.25m^(3)` , work done , W= ? ,
we know that , `W=pdV=10^(4)xx0.25`
=2500 J
4 views
Answered