A gas can expand from `100 mL` to `250 mL` under a constant pressure of `2` atm. The work done by the gas is
A gas can expand from `100 mL` to `250 mL` under a constant pressure of `2` atm. The work done by the gas is
A. `30.38` joule
B. `25` joule
C. `5 k` joule
D. `16` joule
6 views
1 Answers
Correct Answer - A
`DeltaV=250mL-100mL=150mL`
`=0.15 L`
`P_("ext")=2"atm"`
`W=-P_("ext")xxDeltaV=-(0.15 L)xx(2 "atm")`
`=-0.3 L "atm"=-0.3xx1.01325xx10^(2)J`
`=30.3975 J`
6 views
Answered