The volume of a gas at pressure `21xx10^(4)N//m^(2) and` temperature `27^(@)C` is 83L. If R=8.3 J/mol/K, then the quantity of gas in g-mol will be
The volume of a gas at pressure `21xx10^(4)N//m^(2) and` temperature `27^(@)C` is 83L. If R=8.3 J/mol/K, then the quantity of gas in g-mol will be
A. 15
B. 7
C. 42
D. 14
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`PV=nRT`
`n=(PV)/(RT)=(21xx10^(4)xx84xx10^(-3))/(8.3xx300)`
`=(21xx8.30xx100)/(8.3xx300)=7`.
4 views
Answered