Speed of sound is air is 340 m/s. The length of air column is 34 cm. The frequency of `5^(th)` overtone of pipe closed at one end is
Speed of sound is air is 340 m/s. The length of air column is 34 cm. The frequency of `5^(th)` overtone of pipe closed at one end is
A. 2000Hz
B. 2750Hz
C. 2500Hz
D. 2800Hz
6 views
1 Answers
Correct Answer - B
`n_c = (v)/(4l_c) = (340)/(4xx34xx10^(-2))`
`=1000/4 = 250`
`n_5 = (2p+1)n_c`
`=11n_c`
`=11xx250=2750Hz`
6 views
Answered