In a common base configuration (transistor circuit) `I_(E)=1mA, I_(C)=0.95mA`. The value of base current is
A. 195 mA
B. 0.05 mA
C. 105 mA
D. 0.95 mA

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
For a common base transistor,
`I_(E)=I_(B)+I_(C )`
`1mA=I_(B)=0.95mA`
`I_(B)=0.05mA`

5 views

Related Questions