1 Answers
Option 2 : 36
Initial selling price = (100 + 60)/100 × CP = Rs. 16 per kg.
He sells x kg of rice at this selling price, but 900 grams is sold as 1 kg.
Amount of rice for which he charged = x/0.9 × 1 = x/0.9
Total amount for which he sold = x/0.9 × 16 = 160x/9
Remaining part of the rice is sold at 50% profit.
⇒ Selling price = (100 + 50)/50 × 10 = Rs. 15 per kg.
Remaining amount of rice = 100 – x
⇒ Total amount for which he sold = 15 × (100 – x) = 1500 – 15x
⇒ Total selling price of all 100 kg = 160x/9 + 1500 – 15x = 25x/9 + 1500
This should yield same profit that he decided to earn earlier.
Total selling price of 100kgs if he sold at the profit % he decided earlier = 100 × 10 × (100 + 60)/100 = 1600
For Profits to be same, selling price has to be same.
⇒ 1600 = 25x/9 + 1500
⇒ 100 = 25x/9
∴ x = 36