1 Answers

Option 2 : Rs. 1176

Let the cost price of books at which Rashmi purchased books from Surya be 100%

⇒ It is sold by Rashmi at 5%loss = 95% of CP

⇒ If it had been sold at 9% gain, then SP = 109% of CP in that case

⇒ 109% of CP – 95% of CP = 140

⇒ 14% of CP = 140

⇒ CP = Rs. 1000

⇒ This Price is being obtained after discounts of 15% on Rs. X

⇒ (1–  15/100)% x = 1000

⇒ 85/100 × x = 1000

∴ x = Rs. 1176
4 views

Related Questions