1 Answers

Option 4 : Either I or II

Given, Discount = x% of MP

Profit = 2x% of CP

Considering statement I,

MP = CP + 1.8CP = 2.8CP

⇒ MP/CP = 2.8

SP = MP - discount = CP + Profit

⇒ MP - x% of MP = CP + 2x% of CP

⇒ (100 - x)/100 × MP = (100 + 2x)/100 × CP

⇒ (100 - x) × 2.8 = (100 + 2x)

⇒ 280 - 2.8x = 100 + 2x

⇒ 180 = 4.8x

⇒ x = 180/4.8 = 37.5%

⇒ Profit = 2x = 75% > 40%

Considering statement II,

MP = CP + 1.7CP = 2.7CP

⇒ MP/CP = 2.7

SP = MP - discount = CP + Profit

⇒ MP - x% of MP = CP + 2x% of CP

⇒ (100 - x)/100 × MP = (100 + 2x)/100 × CP

⇒ (100 - x) × 2.7 = (100 + 2x)

⇒ 270 - 2.7x = 100 + 2x

⇒ 170 = 4.7x

⇒ x = 170/4.7 ≅ 36.2%

⇒ Profit = 2x = 72.4% > 40%

∴ The question can be answered using either of the statements
4 views

Related Questions