1 Answers

Option 3 : Either III or I and II

Let the cost price of the product be Rs. ‘x’

Selling price = Rs. 1620

Considering statement I,

Marked price = (100 + 35)% of x = 1.35x

Considering statement II,

Discount price = 20% of Marked price

Considering statements I and II,

Discount price = 20% of 1.35x = 0.27x

Selling price = Marked price - Discount

⇒ 1620 = 1.35x - 0.27x

⇒ x = 1620/1.08 = Rs. 1500

Considering statement III,

Profit = 8% of cost price = 0.08x

Selling price = cost price + profit

⇒ 1620 = x + 0.08x

⇒ x = 1620/1.08 = Rs. 1500

∴ The question can be answered using either statement III or statements I and II
5 views

Related Questions