1 Answers

Option 5 : None of these

From statement I

S. P = 19,350, Profit or Gain = 26.5%

⇒ C.P = (100/126.5) × 19350 = 15296 (approx.)

From statement II

M.P = 132% of C.P = (132/100) × 15296 = 20190 (approx.)

From statements I and II,

Discount = MP - SP = 20190 – 19350 = Rs. 840

⇒ Discount % = (840/20190) × 100 = 4.16%

Statements I and II can give the answer

Statements II and III cannot give the answer because we want profit percentage with Discount and Profit without discount also

From statement III,

M. P = Rs. 22,300

I and III give the answer

∴ I and II together or I and III together give the answer
4 views

Related Questions