1 Answers

Option 1 : Only I and II

Let the packet of sugar marked as 1 kg

From statement I

SP = 116% of CP of 1 kg of sugar = (116/100) × 1000 = Rs. 1160

From statement II

Weight used = 31% less than actual weight = 690gm

Let C.P of each gm of sugar = Rs. 1

Then, C.P of the 690 gm = Rs. 690

Gain% = (1160 - 690)/690 × 100 = 68.11%

Statement III is not useful here

∴ Only I and II is needed to answer
8 views

Related Questions