1 Answers

Option 2 : Scheme II

Suppose the cost price of 100 kg sugar is Rs. 100;

Scheme I: Selling the sugar at cost price only but mixing 10% impurities in it.

⇒ Cost price of (100 × 1.10) = 110 kg sugar will be Rs. 100;

⇒ Actual Cost price of 100 kg sugar = (100/110) × 100 = Rs. 90.9

∴ Profit percentage = (100 - 90.9)/90.9 = 10.01%

Scheme II: Offering 5% discount on cost price but using 15% less weight.

⇒ Selling price of (100 × 0.85 = 85 kg) sugar will be Rs. 95

⇒ Selling price of 100 kg sugar = (95/85) × 100 = Rs. 111.76

∴ Profit percentage = (111.76 - 100)/100 = 11.76%

Scheme III: Setting the price at 5% above cost price and also using 5% less weight.

⇒ Selling price of (100 × 0.95 = 95 kg) sugar will be Rs. 105;

⇒ Selling price of 100 kg sugar = (105/95) × 100 = Rs. 110.52

⇒ Profit percentage = (110.52 - 100)/100 = 10.52%

∴ We can see here that Scheme II will give the maximum profit to the owner.
4 views

Related Questions