1 Answers

Option 3 : 56.25%

Let, the weight of the product be 100 kilograms and its price be Rs. 100

∴ The cost of 1 kilogram of the product will be Rs. 1

∵ He weighs only 80% of the real weight,

It means he is weighting 80 Kgs instead of 100 Kgs.

∴ The cost price of 80 Kgs of product = Rs. 80

Now,

He adds 20% impurities to the product

∴ Actual product in the 80 kg product sold = 80 x (100 - 20)/100 = 64 kg

Profit = x 100 = x 100

Profit = (36/64) x 100 = 56.25%

16 views

Related Questions