1 Answers
Option 5 : IV
Consider CP/1000 gm = Rs. 100
Profit % in case I = 20%
Considering case II,
CP of 800 gm sugar = 800/1000 × 100 = Rs. 80
⇒ Profit % in case II = (100 - 80)/80 × 100 = 25%
Considering case III,
If he adds 10% impurities in sugar, then his CP for 1 kg sugar = 1000/1100 × 100 = Rs. 90.9
⇒ Profit % in case III = (100 - 90.9)/90.9 × 100 = 10.01%
Considering case IV,
If he reduces weight by 20% and increase price by 20%,
Cost price of 800 gm = 800/1000 × 100 = Rs. 80
Selling price = 1.2 × 100 = Rs. 120
⇒ Profit % in case IV = (120 - 80)/80 × 100 = 50%
∴ Profit is maximum in case IV
4 views
Answered