1 Answers
Option 2 : Only statement II is sufficient to answer the question.
Considering statement II,
Let the marked price (M.P.) be Rs. 100
∵ Trader allows 10% discount
⇒ Selling Price = 90% of M.P. = Rs. 90
∵ The trader makes 17% profit.
Cost Price (C.P.) = 90 × 100/117 = 1000/13
Profit percent can be found when trader doesn’t allow the discount.
∴ Only statement II is sufficient to answer the question.
5 views
Answered