1 Answers

Option 3 : Both I and II

Let marked price of the watch be Rs. ‘x’

Considering statement I,

Price of watch after 20% discount = (100 – 20)% of x = 0.8x

Considering statement II,

25% discount was offered on the watch after the initial discount

Using information from statement I,

⇒ Selling price of watch = (100 – 25)% of 0.8x

⇒ 0.75 × 0.8x = 3600

⇒ x = 3600/0.6 = Rs. 6000

∴ Both the statements are necessary to answer the question

5 views

Related Questions