1 Answers
Option 4 : Either statement II or III and statement I are sufficient to answer the question.
Statement II and III provide the same information that the amount of water in the initial mixture was 32 litres;
Alcohol = 8 litres and water = 32 litres;
∴ Initial concentration of alcohol = 8/40 = 20%
Statement I: A new solution which has 30% alcohol concentration is to be formed.
∴ Final concentration of alcohol = 30%
∴ We can find the amount of mixture with 20% concentration of alcohol that should be replaced with 100% pure alcohol to get a mixture having 30% alcohol.
∴ Either statement II or III and statement I are sufficient to answer the question.
6 views
Answered