1 Answers

Option 3 : 22

The cost price of rice = Rs. 48/kg

The selling price of rice = Rs. 56/kg

⇒ Profit = 56 – 48 = Rs. 8/kg

⇒ Profit % = 8/48 × 100 = 50/3%

Also, the shopkeeper sells using false weight.

⇒ Profit due to false weight = × 100

⇒ Profit % due to false weight = (50/950) × 100

⇒ Profit % = 100/19%

∴ Overall profit = 50/3 + 100/19 = 21.92 or 22%
4 views

Related Questions