1 Answers

Option 4 : 20%

In a 5 liter can he adds 1 liter water and 4 liter milk

⇒ Cost price of a 5 liter can = (4 × 30) + (1 × 5) = 125

⇒ Selling price of a 5 liter can = Rs. 150

∴ Percentage profit = profit/(Cost price) × 100 = (150 – 125)/125 × 100 = 1/5 × 100 = 20%
4 views

Related Questions