1 Answers

Option 4 : 56.25%

The cost price of 1000 gm rice is 20 but he is giving only 800 gm so we have to calculate the cost price of 800 gm rice = (20/1000) × 800 = 16

⇒ Actual Profit = Selling price – Actual cost price = 25 – 16 = 9

∴ Actual Profit% = (profit/cost price) × 100 = 9/16 × 100 = 56.25%
4 views

Related Questions