1 Answers

Option 2 : 37.5 seconds

Given:

Speed of train = 72 km/hr

Formula used:

Speed = Distance/Time

Distance = Speed × Time

1 km/hr = 5/18 m/s

Calculation:

According to the question,

Speed = 72 = 72 × 5/18 = 20 m/s

∴ Length of the train = 20 × 15 = 300 meter

Length of the platform = 300 × 1.5 = 450 meter

Total distance to be crossed = Length of the platform + Length of the train

Time in which the train will cross a platform = (300 + 450)/20 = 37.5 second

∴ Time in which the train will cross a platform is 37.5 second.

7 views

Related Questions