1 Answers

Option 2 : Either I or III

Length of train = 183 m

Considering statement I,

Time taken to cross pole = Length of train/Speed of train

⇒ Speed of train = 183/9.15 = 20 m/sec. = 20 × 18/5 = 72 km/hr.

Considering statement II,

Time taken to cross bridge = sum of lengths of train and bridge/speed of train

∵ Length of bridge is not known, the statement is insufficient to answer the question

Considering statement III,

Speed of train = Distance covered/time taken = 120/(5/3) = 72 km/hr.

∴ The question can be answered using either statement I or III
5 views

Related Questions