1 Answers

Option 3 : Any two

Considering statement I,

Downstream speed = 45/2.5 = 18 km/hr.

Considering statement II,

Upstream speed = 45/3.75 = 12 km/hr.

Considering statement III,

Speed in still water = 45/3 = 15 km/hr.

Considering statements I and II,

Speed of stream = (Downstream speed - Upstream speed)/2 = (18 - 12)/2 = 3 km/hr.

Considering statements I and III,

Speed of stream = Downstream speed - speed in still water = 18 - 15 = 3 km/hr.

Considering statements II and III,

Speed of stream = Speed in still water - upstream speed = 15 - 12 = 3 km/hr.

∴ The question can be answered using any two of the given statements
4 views

Related Questions