1 Answers

Option 3 : 39.6 km/hr

Length of platform = (100 + 20)% of (length of train) = 1.2 × 150 = 180 m

As we know, Time taken to cross the platform = (sum of lengths of train and platform)/speed of train

⇒ 30 = (150 + 180)/(Speed of train)

∴ Speed of train = 330/30 = 11 m/sec = 11 × (18/5) = 39.6 km/hr
4 views

Related Questions