1 Answers
Option 4 : 200
Let the length of the train be x m
⇒ Distance travelled by train when it pass platform A = (200 + x) m
⇒ Distance travelled by train when it pass platform B = (100 + x) m
⇒ Speed of the train when it pass platform A = (200 + x)/20
⇒ Speed of the train when it pass platform B = (100 + x)/15
∵ Speed of train remain same
∴ (200 + x)/20 = (100 + x)/15
⇒ 15(200 + x) = 20(100 + x)
⇒ 3000 + 15x = 2000 + 20x
⇒ x = 1000/5 = 200
∴ The length of the train is 200 m
7 views
Answered