1 Answers

Option 2 : 160 m, 20 m/sec.

Let the length of the train be x metres.

⇒ x/8 = (120 + x)/14

⇒ 14x = 960 + 8x

⇒ 6x = 960

∴ x = 160 m

∴ Speed of the train = Distance/Time = 160/8 = 20 m/sec.
5 views

Related Questions