1 Answers

Option 1 : 7 m/sec

Let Length of the train be A meters and it’s speed be B m/sec

A/B = 10

A = 10B

Then,

⇒ (A + 245)/45 = B

⇒ A + 245 = 45B

⇒ 10B + 245 = 45B

⇒ B = 245/35 = 7

Speed of the train is 7m/sec.
9 views

Related Questions