Chillu decided to sell an article in January. Chillu gives a discount of 20% on an article in every 3 months. If Pillu buys it for Rs. 5120 in December, what was the cost of that article in March?
Chillu decided to sell an article in January. Chillu gives a discount of 20% on an article in every 3 months. If Pillu buys it for Rs. 5120 in December, what was the cost of that article in March? Correct Answer Rs. 10000
Given:
Chillu gives a discount of 20% on an article in every 3 months.
Pillu buys it for Rs. 5120 in December.
Formula used:
Selling price = Initial price × time
Calculation:
Let the cost of the article in January was Rs. X
Chillu gives a discount of 20% on an article in every 3 months.
Then, In March the cost of the article = x × (80/100) = 4x/5
Again discount of 20% on an article
Then In June the cost of the article = (4x/5) × (80/100) = 16x/25
Again discount of 20% on an article
Then In the month of September the cost of the article = (16x/25) × (80/100) = 64x/125
Again discount of 20% on an article
Then In the month of December the cost of the article = (64x/125) × (80/100) = 256x/625
But Pillu buys it for Rs. 5120 in the month of December
Then,
⇒ 256x/625 = 5120
⇒ x = (5120 × 625)/256 = Rs. 12500
In the month of March the cost of the article = 4x/5 = (4/5) × 12500 = Rs. 10000
∴ the cost of that article in March is Rs. 10000.
Alternate method:
After March Chillu gives total 3 times discount of 20%
By formula
Selling price = initial price × time
Price in March = Selling price/ time
⇒ 5120 × (100/80)3
⇒ 5120 × (5/4)3
⇒ 5120 × 125/64 = Rs. 10000
∴ the cost of that article in June is Rs. 10000.