Pillu has Rs. 7500. She gives this money to Chillu on simple interest and after 4 years received the double amount. If the rate of interest is decreased by 20%, then in how many years this amount will be doubled?
Pillu has Rs. 7500. She gives this money to Chillu on simple interest and after 4 years received the double amount. If the rate of interest is decreased by 20%, then in how many years this amount will be doubled? Correct Answer 5 years
Given:
The total amount that Pillu have = Rs. 7500
On simple interest and after 4 years Pillu received the double amount.
Concept:
If someone received a doubled amount after some time that means interest is always equal to the principal.
Formula used:
Time = (Interest × 100)/( Principal × Rate)
Rate of interest = (Interest × 100)/( Principal × Time)
Calculation:
The total amount that Pillu have = Rs. 7500
On simple interest and after 4 years Pillu received the double amount.
Then after 4 years total amount = 7500 × 2 = Rs. 15000
So, simple interest = 15000 – 7500 = Rs. 7500
Then by formula
Rate of interest = (interest × 100)/( Principal × time)
⇒ Rate = (7500 × 100)/(7500 × 4)
⇒ Rate = 100/4 = 25%
Now the rate of interest is decreased by 20%,
Then rate of interest = 25 × (80/100) = 20%
Now to find time in which the amount will be doubled
Interest = Rs. 7500
By formula,
Time = (Interest × 100)/( Principal × Rate)
⇒ Time = (7500 × 100)/(7500 × 20) = 5 years
∴ If the rate of interest is decreased by 20%, then in 5 years this amount will be doubled