A shopkeeper buys 50 kg of sugar from a dealer, keeps 5 kg for his own use, and tries to sell the rest at a certain fixed price. He sells 15 kg at that fixed price. Then, he offers a discount of 10% and sells 10 kg at this discounted price. Finally, he offers an additional 25% discount over the discounted price and manages to sell all the sugar he had left with him. He gets a total of Rs.1,875 after selling the sugar and makes an overall profit of 20%. If he could have sold the entire 50 kg sugar at its original fixed price without any discount, then what would have been his profit percentage?

A shopkeeper buys 50 kg of sugar from a dealer, keeps 5 kg for his own use, and tries to sell the rest at a certain fixed price. He sells 15 kg at that fixed price. Then, he offers a discount of 10% and sells 10 kg at this discounted price. Finally, he offers an additional 25% discount over the discounted price and manages to sell all the sugar he had left with him. He gets a total of Rs.1,875 after selling the sugar and makes an overall profit of 20%. If he could have sold the entire 50 kg sugar at its original fixed price without any discount, then what would have been his profit percentage? Correct Answer 60%

Given: 

Total sugar = 50 kg

Total selling price = 1875

Profit = 20% 

Concept Used:

Concept of percentage.

Profit = Selling price - Cost price

Calculations:

Let the selling price fixed be x

He selles 15kg at the fixed price = 15 × x

⇒ selling price of 15 kg sugar = 15x

Then he offers 10% discount

After discount price = x - 10%x

⇒ x(1 - 10%) = 9x/10

10 kg sugar sells at discounted price = 10 × 9x/10

⇒ Selling price of 10kg sugar = 9x

Then he offers additional discount 25%

After additional discount price become = 9x/10 - 9x/10 × 25%

⇒ 9x/10(1 - 1/4)             

⇒ 27x/40

Selling price of remaining sugar = (50 - 5 - 15 - 10) × 27x/40

⇒ 27x/2

Total selling price = 15x + 9x + 27x/2

⇒ 75x/2

Accordingly,

75x/2 = 1875

⇒ x = 50

The immitial fixed price was Rs.50/kg

If he sold 50kg sugar at this price then the total selling price will 50 × 50 = Rs. 2500

He gets Rs. 1875 and gain overall profit 20%

⇒ Cost price of 50 kg sugar = (100/120) × 1875 = 1562.5

If he sell total sugar at the fixed price then profit will (2500 - 1562.5) = 937.5

Then profit should be (937.5/1562.5) × 100 = 60%

∴ Then his profit percentage would have been 60%.

Related Questions